Nasz ogród
Nasza historia
ROD „SAHARA” powstanie i czasy obecne.
Pierwsze ogródki działkowe założono we Wrocławiu w 1902 r. na obszarze 1,5 ha. W 1935 r. miało miasto 11 760 ogródków o powierzchni 475 ha, w których co najmniej 16 000 działkowiczów znajdowało zajęcie. W momencie powstania publikacji „Zieleń Wrocławia” autor Władysław Strojny zamieszcza informację, że wrocławskie ogródki działkowe są największe powierzchniowo w Polsce i zajmują 841 ha, a planuje się ich powiększenie do obszaru 900 ha. W świetle historii ogrodów działkowych w Polsce ROD „Sahara”, który powstał na terenach byłego PGR „Muchobór” oraz gruntach Państwowego Funduszu Ziemi jest ogrodem stosunkowo młodym. Nie znaczy to jednak, że jego powstanie to była idylla. Działania ze zorganizowaniem ogrodu działkowego rozpoczęto w 1981 i trwały do końca 1982r, a nawet w 1983r. Po wielokrotnych spotkaniach i uzgodnieniach z odpowiednimi władzami i instytucjami otrzymano teren o powierzchni 16,6356 ha (klasa gruntu III a i b, IV a i b, V), przy ulicy Strachowickiej 56 /obecnie 50/. Teren ten podzielono na 474 działki o średniej wielkości 272 m2. Podstawowa infrastruktura została sfinansowana przez WZ PZD, DZGKiM, patronackie zakłady pracy, a część prac ziemnych wykonali sami działkowcy.
Od 15.04.1982 r. kandydaci na działkowców z zakładów pracy partycypujących w tworzeniu ogrodu zaczęli otrzymywać w użytkowanie działki i przystąpili do ich zagospodarowania. Pozostałe działki przydzielił Wojewódzki Związek PZD indywidualnym działkowiczom do końca maja 1983 r. Pierwszym prezesem Pracowniczego Ogrodu Działkowego został wybrany Pan Tadeusz Kostecki. To on był głównym animatorem powstania ogrodu.
W 1982 r. podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczego użytkownicy działek po burzliwej dyskusji przyjęli w głosowaniu nazwę ogrodu „SAHARA”. A dlaczego taka nazwa? Dlatego, że szczególnie na gruntach klasy IV i V nie można było uprawiać warzyw ponieważ przepuszczalna gleba nie trzymała wilgoci i wymagała systematycznego nawadniania. Ponadto intensywny rozwój infrastruktury ogrodu (altany, ogrodzenia, chodniki itp.) znacznie zwiększył zapotrzebowania na wodę, co skutkowało podjęciem decyzji o budowie sieci wodociągowej
Lata 1982-1990 to urządzanie i zagospodarowywanie ogrodu, a mianowicie:
- ogrodzenie terenu działek -1983 r.
- zakończenie budowy sieci wodociągowej na ogrodzie z 1. stójką na 4. działki- 1985 r.
Ponadto w ramach tego projektu wybudowano wolnostojący budynek, w którym jest cały system zasilania i sterowania oraz zbiorniki wody skąd rozprowadzana jest na ogród.
Lata 1991-1994
Ponieważ okazało się, że pompa nr 1 nie jest w stanie zabezpieczyć podaży wody na wszystkie działki podjęto w 1993 r. decyzję o wierceniu drugiej studni i włączeniu w ogólny system sieci wodociągowej ogrodu. Studnię umiejscowiono przy bramie nr 3. Niejako przy okazji zelektryfikowano 44 działki.
W dniu 4.06.1996 r. został podpisany Akt Notarialny Repertorium A nr 3085/1966 .
Lata 2001-2010
Trwa dalsza modernizacja infrastruktury ogrodowej. M.in. wymiana niektórych odcinków sieci wodociągowej, malowanie zewnętrznego ogrodzenia oraz doprowadzenie wody i wybudowanie dwóch sanitariatów z ekologicznym szambem przy budynku administracyjnym.
Walne Zebranie w 2005 r. podjęło decyzję o elektryfikacji całego ogrodu. Przyjęty plan elektryfikacji zakładał realizację tego projektu w ciągu 6. lat. Kosztorys-473.884,33zł. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8.lipca 2005r. zmieniła się dotychczasowa nazwa z Pracowniczego na Rodzinny Ogród Działkowy „Sahara”. W konkursie na najładniejszy ogród ROD „Sahara” zajmuje w 2005r. V miejsce w Okręgu Wrocławskim. W 2007 r. kończy się pierwszy etap elektryfikacji ogrodu, na sumę 134.658,38 zł. Zakończenie tego etapu pozwoliło 280 użytkownikom działek na podłączenie się do ogólnodostępnej sieci energetycznej, z czego znakomita większość skorzystała. W 2008r. kontynuowana jest elektryfikacja ogrodu /etap II i III/. Każdy z użytkowników działek partycypował w kosztach inwestycji. Ogółem koszt elektryfikacji ogrodu wyniósł 249.382,20 zł.
Lata 2010-2011
Zarząd, jak co roku boryka się z awariami sieci wodociągowej. W ramach dalszej modernizacji infrastruktury ogrodu wykonano ogólnodostępny kompostownik oraz zmodernizowano budynek administracyjny ogrodu. Ponadto zagospodarowano plac Słonecznikowy wykonując dla dzieci ogródek jordanowski, a mianowicie dwie huśtawki,
zjeżdżalnia, 2. stoliki dziecięce, 4.ławki i okrąg na ognisko. Zamontowane urządzenia posiadają stosowną homologację.
W planach Zarządu jest rozbudowa miejsca gdzie mogą spotkać się użytkownicy działek z różnych okazji np. imieniny, urodziny, inne po uzgodnieniu z Zarządem. Realizując postanowienia Walnego Zebrania z 2011 r. w kwestii modernizacji zasilania i sterowania układem wodociągowym ogrodu rozstrzygnięto ofertowo rozwiązanie zaistniałego problemu. Ogród w 2011 r. zajął IV miejsce w konkursie ogłoszonym przez OZ PZD we Wrocławiu, co jest ukoronowaniem aktywnej działalności naszych użytkowników działek.
Niedługo przedstawimy dalsze losy naszego ROD 🙂